اخبار و رویداد

مسکن بنه!

بنه، تسکین‌دهنده‌ دردهای مفصلی و عضلانی

بنه، میوه‌ایست که در اواخر تابستان و اوایل فصل پائیز به ثمر رسیده و خواص دارویی و درمانی بسیاری از جمله تسکین دردهای مفصلی و عضلانی دارد.


«محمد حیدری»، یک کارشناس گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: بنه یا همان پسته کوهی که در اصطلاح مردم بومی نهبندان به «خنجک» موسوم است خواص دارویی و درمانی بسیاری از جمله تسکین دردهای مفصلی و عضلانی دارد.


وی ادامه داد: این گیاه دارای طبع گرم غذایی است از این‌رو برای دردهای عضلانی و مفصلی هم‌چنین دردهایی چون کمردرد و پا درد سودمند است و از همین‌رو مردم نهبندان از این میوه به فراوانی استفاده می‌کنند.
این کارشناس گیاهان دارویی اظهار کرد: از میوه درخت بنه روغن نیز گرفته می‌شود که این روغن نیز در تسکین دردها استعمال زیادی دارد و روغن آن نیز به صورت سنتی تهیه می‌شود.


حیدری گفت: درخت بنه برای مردم این منطقه یک برکت و روزی است، چون از بنه غذا نیز تهیه و میل می‌کنند و این غذا در زبان محلی نهبندان «رک» نام دارد.
وی با اشاره به اینکه بنه دانه‌ای گیاهی با مغز روغنی است، در خصوص خواص آن تصریح کرد: بنه مقوی کبد و طحال است، خارج‌کننده‌ی اقسام کرم معده بوده وسرفه را تسکین می‌دهد و مسکن درد کمر و قولنج است.
این کارشناس گیاهان دارویی ادامه داد: بنه هم‌چنین ویتامین «آ، ب و د» دارد و مقوی اعصاب بوده از نرمی استخوان جلوگیری کرده هم‌چنین در صنعت داروسازی هم از آن استفاده می‌شود.
حیدری خاطرنشان کرد: همچنین صمغ درخت بنه یک آدامس طبیعی خوش طعم است که دهان را خوشبو و لثه‌ها را محکم می‌کند.


میوه بنه مقوی برای اعصاب
«محسن پویان»، یک پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی نیز به ایسنا گفت: میوه بنه، برگ و صمغ درخت در طب گیاهی کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه میوه نارس بنه در سرکه برای پاک کردن کبد و سلامت آن سودمند است، ادامه داد: میوه‌ی نارس بنه برای برطرف کردن سردرد مفید است و میوه رسیده آن برای تقویت عمومی بدن، تقویت جنسی و تقویت اعصاب نیز اثرات مفیدی دارد.

این پژوهشگر گیاهان دارویی تصریح کرد: روغن بنه باعث باز کردن گرفتگی صدا و ضد پلاک‌های عروقی است.
پویان با بیان اینکه روغن بنه برای کمر درد، یرقان، درد زانو، فلج و لقوه استفاده دارد، گفت: برگ بنه خاصیت ضد‌سرطانی و آنتی‌اکسیدانی قوی دارد.
وی با اشاره به اینکه مصرف میوه بنه ضد نفخ معده است، گفت: غذایی که از میوه آن تهیه می‌شود مقوی بدن بوده و دارای ترکیب ویتامینی ارزشمند است.
این پژوهشگر گیاهان دارویی با بیان اینکه صمغ بنه یا سقز برای تقویت معده و نیز تقویت و سفت شدن لثه‌ها کاربرد دارد، خاطرنشان کرد: از سقز در صنایع آدامس استفاده می‌شود.

Read 3185 times Last modified on دوشنبه, 19 آبان 1399 06:39
Rate this item
(0 votes)

About Author

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.